/*close opened accordion*/ /*add close icon to the bottom of the accordion*/

HIV, Hepatitis B i C

HIV-virus humane imunodeficijencije

Što je HIV?

HIV je virus humane imunodeficijencije, retrovirus koji u slučaju neliječene infekcije uzrokuje AIDS.  AIDS (engl.) i SIDA (franc.) skraćenice su za sindrom stečenog nedostatka imuniteta. Virus uzrokuje slabost i nesposobnost obrambenog sustava organizma. HIV bolest je kronični progresivni proces koji počinje ulaskom virusa HIV-a u organizam, pa tijekom vremena (u odraslih prosječno 10 godina) dolazi do postupnog uništavanja imunološkog sustava. 

Simptomi HIV infekcije?

  • brz gubitak težine.
  • suhi kašalj.
  • ponavljane vrućice i noćno preznojavanje.
  • dugotrajan, neobjašnjiv umor
  • povećani limfni čvorovi pod pazuhom, u preponama ili na vratu.
  • proljev koje traje duže od tjedan dana.
  • bijele mrlje ili neuobičajeno crvenilo jezika, usta ili ždrijela
  • upala pluća.
  • gubitak pamćenja, depresija, i/ili drugi neurološki poremećaji.

LIJEČENJE

HIV infekcija se može liječiti kombinacijama antiretrovirusnih (ARV) lijekova. Trenutna antiretrovirusna terapija (ART) suzbija replikaciju virusa i omogućuje oporavak imunološkog sustava pojedinca kako bi se ojačao i ponovno stekao kapacitet za borbu protiv oportunističkih infekcija i nekih vrsta raka. Povećanjem pristupa učinkovitoj prevenciji HIV-a, dijagnozi, liječenju i njezi, uključujući oportunističke infekcije, HIV infekcija postala je kronično zdravstveno stanje koje se može kontrolirati, što ljudima koji žive s HIV-om omogućuje dug i zdrav život. Najučinkovitije sredstvo u borbi protiv HIV-a i AIDS-a ostaje prevencija. Očuvanje zdravlja i prevencija bolesti prvenstveno počinje edukacijom. Prevenciju infekcije HIV-om s obzirom na put prijenosa virusa najbolje je provoditi u kontekstu zaštite spolnog zdravlja uz edukaciju o izbjegavanju rizičnih ponašanja.

Testiranje na HIV

Zavod za javno zdravstvo FBiH,
Mostar, Vukovarska 46
Radno vrijeme Centra je svakim radnim danom od 08:00– 14:00h

Kontakt: 036/347-137 (izravni), 063/ 324-687 (centrala) 

Dobrovoljno i povjerljivo testiranje na HIV u Bosni i Hercegovini može biti urađeno u zdravstvenim ustanovama u kojima su organizirani DPST centri.
Testiranje u ovim centrima je besplatno, povjerljivo i anonimno. Umjesto imena i prezimena koriste se šifre pod kojima se vrši kompletan proces testiranja. Svi DPST centri u Bosni i Hercegovini obavezni su poštovati državni protokol o dobrovoljnom i povjerljivom savjetovanju i testiranju na HIV.

HEPATITIS B I C

Hepatitis znači upala jetre, a mogu ga uzrokovati razni otrovi, neki lijekovi, neke druge bolesti, alkohol te bakterijske ili virusne infekcije.

Hepatitis B je zarazna bolest jetre koju uzrokuje virus hepatitisa B, a koja može biti blaga i trajati nekoliko tjedana, ali i ozbiljna doživotna infekcija. Akutni hepatitis B traje do 6 mjeseci i najčešće je blažeg oblika, ali može biti i teži, te zahtijevati hospitalizaciju.

Hepatitis C je zarazna bolest koju uzrokuje virus hepatitisa C (HCV) koji primarno zahvaća jetru ;  to je vrsta virusnog hepatitisa. Rani simptomi mogu uključivati ​​vrućicu, tamnu mokraću, bolove u trbuhu i žutu kožu. Virus ostaje u jetri, postaje kroničan, u oko 70% inicijalno zaraženih. 

Simptomi akutnog hepatitisa

Simptomi akutnog virusnog hepatitisa mogu se pojaviti naglo ili postupno. Mogu biti tako blagi da ga bolesnici zamijene s gripom. Skoro svi bolesnici osjete određeni umor i često imaju blago povišenu temperaturu. Probavne smetnje su vrlo česte, uključujući mučninu i povraćanje, opći osjećaj nelagode u trbuhu ili oštriju bol koja može biti lokalizirana u gornjem desnom kvadrantu.

Simptomi kroničnog hepatitisa

Hepatitis B i hepatitis C mogu prijeći u kronični hepatitis obično bez ikakvih ranih akutnih simptoma. Kod nekih bolesnika se razviju bolovi u malim zglobovima (npr. ruku) koji mogu biti takvi da se skoro ne razlikuju od simptoma reumatoidnog artritisa. Kod drugih bolesnika, hepatitis B ili C može dovesti do dugotrajnog invaliditeta ili zatajenja jetre prije nego što osjete bilo kakve simptome.

PREVENCIJA

Hepatits B

Postoji cjepivo koje može spriječiti bolest. Kako biste smanjili vjerojatnost izlaganja, preporučljivo je;

  • koristiti kondome
  • izbjegavati međusobno dijeljenje igala ili predmeta kao što su četkice za zube, grickalice za nokte ili žileti.
  • izbjegavati tetoviranje ili stavljanje piercinga u neovlaštenim/neprofesionalnim salonima,
  • Novorođenčad majki zaraženih virusom hepatitisa B trebaju se cijepiti protiv hepatitisa B unutar 12 sati nakon rođenja i primiti specifični imunoglobulin da se spriječi infekcija i razvoj kroničnog hepatitisa B.

Hepatitis C

Ne postoji cjepivo protiv hepatitisa C. Zbog toga je potrebno smanjiti rizik od izlaganja i to izbjegavanjem međusobnog dijeljenja igala i ostalih predmeta za osobnu upotrebu kao što su četkice za zube ili žilete sa zaraženom osobom.

Kad se treba obratiti liječniku?

Obratite se liječniku kad se pojave prvi simptomi koji bi mogli upućivati na hepatitis, a obavezno, ako se pojavi žutica (žuta boje kože i bjeloočnica), tamna mokraća ili svijetla stolica.

Testiranje

Testiranje na hepatitis B i C se mogu vršiti u Transfuzijskom centru na Odsjeku za serološku dijagnostiku krvlju prenosivih bolesti, Mostar
Kontakt: 036/341-965;   Fax.: 036/341-981
E-adresa: transfuzija@skbm.ba

CIJEPLJENJE

Higijensko-epidemiološka služba DZ Grude pruža mogućnost cijepljenja protiv hepatitisa B.
Trenutačno ne postoji cjepivo kojim se sprječava hepatitis C
KONTAKT I INFORMACIJE
Higijensko-epidemiološka služba:
+387 39 852 281 
RADNO VRIJEME:
07:00-15:00h